Standardy Ochrony Małoletnich

Podstawa prawna

Ustawa z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) – art. 22c, art. 22b.

  1. 2. Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606) – art. 7 pkt 6

Wstęp

Naczelną i niepodważalną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników poradni są działania mające na celu dobro dziecka, ochronę jego godności i poszanowanie jego praw. Każdy pracownik poradni traktuje małoletniego z szacunkiem, dba o jego prawidłowy rozwój i uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika placówki wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy placówki, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz własnych kompetencji, przestrzegając zarządzeń i procedur określonych w niniejszym dokumencie. Zwiększanie wśród pracowników szkoły świadomości dotyczących zagrożeń pozwoli na efektywniejsze im zapobieganie oraz tworzenie środowiska pozbawionego czynników mogących doprowadzić do naruszenia praw dziecka

Rozdział I

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich

  1. Pracownicy placówki posiadają odpowiednią wiedzę, a w ramach wykonywanych obowiązków są uwrażliwieni na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy porasdni podejmują rozmowę z opiekunami dziecka, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania pomocy.
  3. Pracownicy monitorują sytuację małoletniego, w tym jego dobrostan psychiczny

Rozdział II

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia małoletniego

W przypadku podejrzenia przez pracownika, że małoletni jest krzywdzony, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji kierownikowi Poradni.

  1. Kierownik placówki kontaktuje się z opiekunami małoletniego, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu
  2. W przypadku potwierdzenia podejrzenia sporządzany jest plan pomocy małoletniemu z zaleceniami dla rodziców do współpracy w jego realizacji.
  3. Kierownik informuje rodziców o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskie Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji)
  4. Po poinformowaniu opiekunów – zgodnie z punktem poprzedzającym kierownik placówki składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego
  5. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych
  6. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do akt osobowych małoletniego

Rozdział III

Zasady ochrony wizerunku małoletniego

  1. Poradnia zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i uznajejego prawo do prywatnosci i ochrony dóbr osobistych
  2. Pracownikowi Poradni nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku małoletniego (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu małoletniego) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica.
  3. Upublicznienie przez poradnie wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego. Pisemna zgoda, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie internetowej w celach promocyjnych)

Rozdział IV

Zasady dostępu dzieci i młodzieźy do Internetu

  1. Placówka nie udostępnia pacjentom w tym małolertnim dostępu do internetu. W poradni nie ma uruchomionej sieci bezprzewodowe,j z której pacjęci mogli by korzystać.

Rozdział V

Monitoring stosowania Standarów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Poradni

  1. W placówce monitoruje się realizację standardów, prowadzi się rejestr zgłoszeń naruszenia tych standardów oraz proponowanych zmian.
  2. W poradni raz na 12 miesięcy, wśród pracowników przeprowadza ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi Załącznik nr 6 do niniejszych Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów

Rozdział VI

Przepisy końcowe

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
  2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników Poradni, małoletnich i ich rodziców, w szczególności poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną pracownikom oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej.

Standardy Ochrony Małoletnich wersja skrócona.
Wersja pełna dostępna u kierownika poradni